زمستان بازار توافق روسیه میلیون آمریکا

زمستان: بازار توافق روسیه میلیون آمریکا اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار پزشکی آب مناطق‌زلزله‌زده قابل شرب نیست ، جهت کمک‌رسانی با هلال‌احمر مشورت کنید، کمبود ۲۸دارو در مناطق زلزله‌زده

جمعیت هلال‌احمر ضمن قدردانی از نوع‌دوستی و همدردی بی‌وقفه هموطنان با مردم آسیب‌دیده در زلزله کرمانشاه، تاکید کرد که با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر نیاز مناطق زل

آب مناطق‌زلزله‌زده قابل شرب نیست ، جهت کمک‌رسانی با هلال‌احمر مشورت کنید، کمبود ۲۸دارو در مناطق زلزله‌زده

کمبود ۲۸دارو در مناطق زلزله زده/ جهت کمک رسانی با هلال احمر مشورت کنید/ آب مناطق زلزله زده قابل شرب نیست

عبارات مهم : زلزله

جمعیت هلال احمر ضمن قدردانی از نوع دوستی و همدردی بی وقفه هموطنان با مردم آسیب دیده در زلزله کرمانشاه، تاکید کرد که با توجه به آینده نگری ها مبنی بر نیاز مناطق زلزله زده به کمک های امدادی در ماه های آینده، از مردم نوع دوست کشور عزیزمان ایران تقاضا می شود تا یک باره همه کمک های خود را روانه مناطق زلزله زده نکرده و با مدیریت صحیح به فکر ماه های آتی و نیاز مردم زلزله زده به این کمک ها در چند ماه آینده نیز باشند.

به گزارش خبرآنلاین، با توجه به ضرورت مدیریت یکپارچه و هدفمند ارائه خدمات و کمک های امدادی به خانواده های آسیب دیده از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه؛ جمعیت هلال احمر در اطلاعیه ای از تمامی هموطنان خواست تا با نهادهای امدادی متولی در مناطق آسیب دیده بیش از پیش همکاری کنند. در این اطلاعیه آمده است:

«از روزهای ابتدایی وقوع زلزله در کرمانشاه شاهد سیل عظیم کمک های امدادی مردم نوع دوست کشور عزیزمان ایران به مناطق زلزله زده هستیم که این سطح از همدردی با مردم آسیب دیده منطقه جای تقدیر خاص دارد. هم اکنون حجم انواع کمک های غیرنقدی مردمی به سطحی رسیده است که بسیاری از این کمک ها در کنار خیابان های مناطق زلزله زده انبار شده است و به علت اشباع منطقه از انواع کمک های مردمی اعم از پوشاک، پتو، لوازم اولیه زندگی و … عملا بدون استفاده مانده و با توجه به آینده نگری روزهای بارانی جهت کرمانشاه، امکان زیر باران ماندن و بلااستفاده ماندن این کمک ها وجود دارد.

از سوی دیگر با وجود تاکیدات بسیار نهاد مردمی جمعیت هلال احمر به همه هموطنان مبنی بر اهدای کمک های نقدی به زلزله زدگان و تاکید بر پرهیز از اهدای کمک های غیرنقدی و به خصوص حضور انفرادی در مناطق زلزله زده، شاهد سیل عظیم کاروان های شخصی و انفرادی به منطقه هستیم که متاسفانه نه تنها روند امدادرسانی و دسترسی به مناطق تحت آسیب را کم کرده، بلکه موجب شده است است تا این کمک ها به درستی مدیریت نشده و اکنون شاهد این هستیم که بسیاری از همین کمک های مردمی به علت عدم نیاز مردم آسیب دیده در گوشه های خیابان رها شده است و از سویی در بعضی دیگر از مناطق که دسترسی کمتری از سوی مردم به آنها وجود دارد، شاید نیاز به این کمک ها احساس شود.

بر این اساس بار دیگر از هموطنان بشردوست کشور عزیزمان ایران اسلامی تقاضا می شود تا از این بعد دست کم جهت مدیریت توزیع کمک های خود با نهادهای متولی این امر در مناطق زلزله زده همفکری و همکاری کنند. این نهاد مردمی با وجود اینکه اعتقاد است حضور انفرادی مردم در مناطق زلزله زده موجب کندی روند امدادرسانی و دشواری مدیریت توزیع کمک ها می شود، به درخواست مردم جهت اینکه خودشان کمک ها را به زلزله زدگان برساند، احترام گذاشته و از آنها درخواست می کند تا دست کم جهت انتقال هرگونه کمک خود به مناطق زلزله زده، با متولیان مطلع هلال احمر که در جریان نیازهای شهرها و روستاهای زلزله زده هستند، از طریق شماره (85632435 – 021) یا (0912-3174867) مشورت کنند.

به علاوه تمامی موسسات خیریه، ایرانیان خارج از کشور، هنرمندان، شخصیت های سیاسی و فرهنگی که اقدام به جمع آوری کمک های نقدی مردمی کرده اند نیز می توانند با هماهنگی هلال احمر از نیازهای واقعی موجود اطلاع کسب کرده و کمک های جمع آوری شده است را بهینه و با نظارت خود صرف کنند.

لازم به ذکر است با توجه به آینده نگری ها مبنی بر نیاز مناطق زلزله زده به کمک های امدادی در ماه های آینده به منظور بازگرداندن منطقه به شرایط ثبات قبل از زلزله، همکاران هلال احمر شبانه روز در خدمت زلزله زدگان خواهند بود و لذا از مردم نوع دوست کشور عزیزمان ایران تقاضا می شود تا یک باره همه کمک های خود را روانه مناطق زلزله زده نکرده و با مدیریت صحیح به فکر ماه های آتی و نیاز مردم زلزله زده به این کمک ها در چند ماه آینده نیز باشند.»

کمبود 28 قلم دارو در مناطق زلزله زده

ایسنا نوشت: معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از کمبود 28 قلم دارو در مناطق زلزله زده خبر داد.

دکتر امید عبدی با اشاره به کمبود بعضی اقلام دارویی در مناطق زلزله زده، گفت: با وجود همه تلاش ها و امدادرسانی ها کمبود 28 قلم دارو در مناطق زلزله زده وجود دارد.

وی افزود: اقلام دارویی مورد نیاز مشمول بر کالاندولا، زینک اکساید، شربت مترونیدازول، قرص مترونیدازول، قرص کوتریموکسازول اطفال، شربت کوتریموکسازول اطفال، قرص کوتریموکسازول بزرگسال، قرص کوآموکسی 625، شربت کوآموکسی312، قرص لووتیروکسین، قرص استامینوفن، کپسول آموکسی سیلین500، شربت آموکسی سیلین 250، کپسول سفالکسین 500، قرص ناپروکسین 500، قرص سفکسیم 200 و 400، قرص کاپتوپریل 25، شربت استامینوفن، آمپول اندانسترون، قرص اندانسترون، شربت اندانسترون، شربت دیفن هیدرامین، قرص سرماخوردگی، قطره سولفاستامید 10 درصد و 20 درصد، قطره سولفاستامید 20 درصد، قرص لوزار 25 و قرص متفورمین است.

عبدی گفت: در مجموع حدود 800 هزار بسته و شیشه از این قرص و شربت ها نیاز است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: خوشبختانه از روز اول اقدام به تهیه داروی مورد نیاز مجروحان این اتفاق شده است و تاکنون اجازه ندادیم کمبود دارو مشکلی جهت بیماران ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این بحران تا یک یا دو ماه دیگر نیز ادامه دارد، گفت: از همه اکنون دپوی غذا و دارو در حال انجام است تا در هفته های بعد در اختیار مردم مناطق زلزله زده قرار گیرد.

آب لوله کشی مناطق زلزله زده فعلا قابل شرب نیست

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه کنترل آب شرب و برطرف کدورت آن، کنترل غذا و دفع پسماند و فاضلاب در راس کار تیم های بهداشت محیط در مناطق زلزله زده هست، گفت: تیم اضطرار بهداشت محیط تا عادی شدن شرایط در منطقه به کار خود ادامه می دهد.

به گزارش وبدا، مهندس محسن فرهادی درخصوص تمهیدات بهداشت محیط در مناطق زلزله زده غرب کشور، با بیان اینکه از نخستین ساعات وقوع زلزله، تیم های بهداشت محیط کرمانشاه به مناطق نشانه اعزام شدند، گفت: در روزهای ابتدایی وقوع حادثه، تمرکز مهم بر روی امداد و نجات بود، ولی بعداز آن اهمیت مباحث بهداشت محیط بیش از پیش مطرح می شود.

وی گفت: کنترل آب شرب، پسماند و تمهیدات مربوط به فاضلاب، مبارزه با حشرات و جوندگان و کنترل غذاهای ارسالی از سوی سایر هموطنان، از جمله کارها مرکز بهداشت محیط است که همچنان درحال پیگیری هست. از دانشگاه های معین سه تیم بهداشت محیط و از مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز یک تیم با تجهیزات به مناطق اتفاق دیده اعزام شده است است.

وی درخصوص راه اندازی شبکه آب لوله کشی توضیح داد: کدورت آب اوج است و آب داخل منابع نیز غیرقابل شرب است و به دنبال مذاکرات صورت گرفته با شرکت های آب و فاضلاب منطقه، فیلترینگ آب قبل از ورود به مخازن انجام شد و کدورت آب کم کردن پیدا کرد و آب به شبکه لوله کشی وارد شده است هست، ولی باید تاکید کنم که این آب فعلا قابل شرب نیست.

مهندس فرهادی خاطرنشان کرد: عمده ترین فعالیت های مامورین بهداشت محیط، کنترل تانکرهای سیاری است که وارد منطقه شده است هست، یعنی با تجهیزاتی که در اختیار دارند، کدورت، کلر و PH آب را اندازه می گیرند و چنانچه نیاز به مداخله باشد، کلر به آب اضافه می شود.

وی ادامه داد: در مناطق زلزله زده، مخازن ثابتی راه اندازی شده است تا آب در دسترس مردم باشد که آن هم مورد کنترل قرار می گیرد و در مورد توزیع آب های بطری شده است نیز بازرسی و کنترل هایی صورت می گیرد. مشکلی از لحاظ دسترسی به آب های بطری شده است وجود ندارد، ولی آب های لوله کشی جهت شرب مستقیم مناسب نیست، لیکن بعد لرزه های مداوم در منطقه، موجب شده است در سفره های زیرزمینی تلاطم ایجاد شود و کدورت آب لوله کشی را اوج ببرد.

فرهادی تاکید کرد: تاکنون هیچ موردی از بیماری وبا مشاهده نشده و چنین خطری وجود ندارد و کارها بهداشت محیط را با قوت ادامه خواهیم داد. غذاهایی که به شکل کمک از طریق هلال احمر و سایر کانال ها به منطقه ارسال می شود نیز کنترل می شوند و تاریخ مصرف کالاها چک می شود و جا دارد به مردم تاکید کنم که چنانچه قصد ارسال موادغذایی را دارند، خودشان هم به تاریخ مصرف آن دقت کنند و بعد ارسال کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار داشت: در چنین موقعیت هایی به علت اینکه زیرساخت ها آسیب می بیند، فاضلاب ها رها شده است و چاه های توالت ها تخریب می شوند و در نتیجه به ازدیاد حشرات و جوندگان در منطقه منجر می شود که با تامین سموم جونده کش و حشره کش جهت کارها احتمالی، این عنوان نیز هدایت و کنترل می شود.

فرهادی بیان کرد: در حال حاضر نیاز فوری به پرکلرین جهت گندزدایی آب شرب تامین شده است هست، ولی چنانچه نیاز باشد، کلر کمکی به منطقه ارسال می شود.

وی ادامه داد: توصیه دیگری که از سوی همکاران بهداشت محیط مورد توجه قرار گرفته، راه اندازی سرویس های بهداشتی است که به وسیله ارگان های متفاوت تعبیه می شود، کنترل و گندزدایی این سرویس ها در دستور کار هست، چراکه همین سرویس های بهداشتی می تواند، مرکز انتشار آلودگی و تجمع حشرات باشد.

آب مناطق‌زلزله‌زده قابل شرب نیست ، جهت کمک‌رسانی با هلال‌احمر مشورت کنید، کمبود ۲۸دارو در مناطق زلزله‌زده

واژه های کلیدی: زلزله | کنترل | بهداشت | مدیریت | بهداشتی | کرمانشاه | کرمانشاه | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs