زمستان بازار توافق روسیه میلیون آمریکا

زمستان: بازار توافق روسیه میلیون آمریکا اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روایت اختلاف داخلی موتلفه بر سر حمایت از میرسلیم یا رئیسی

ترقی: می‌دانستیم میرسلیم رأی نمی‌آورد | میرسلیم می‌خواست رأیش به نفع رئیسی فریز شود 

روایت اختلاف داخلی موتلفه بر سر حمایت از میرسلیم یا رئیسی

روایت اختلاف داخلی موتلفه بر سر حمایت از میرسلیم یا رئیسی

عبارات مهم : انتخابات

ترقی: می دانستیم میرسلیم رأی نمی آورد | میرسلیم می خواست رأیش به نفع رئیسی فریز شود

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه گفت: در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم حزب و میرسلیم هر دو درست عمل کردند یعنی هم آقای میرسلیم که ماند، درست عمل کرد و هم حزب که خودش را از روحانیت و جمنا جدا نکرد.

تحزب در کشور ما نام دارد ولی رسم ندارد. در واقع واژه ای است که سیاسیون هر گاه دچار اشتباه در تصمیم گیری می شوند جهت توجیه می گویند «علتش آن است که حزب نداریم» ولی همین سیاسیون هیچ گاه قدمی جهت تقویت تحزب بر نداشت و از این کار پرهیز می کنند. حزب موتلفه نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 چنین کرد با اراده حزبی جلو آمد ولی در آخرین ساعات تبلیغات انتخاباتی نامزد خود را تنها گذاشت و به حمایت از سیدابراهیم رئیسی پرداخت. امروز بعد از 10 ما هنگامی که چرایی این اقدام را از حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی موتلفه می پرسیم، می گوید: چون مستقل حرکت کردن هزینه های خاص خود را دارد.

روایت اختلاف داخلی موتلفه بر سر حمایت از میرسلیم یا رئیسی

هزینه های حرکت مستقل حزبی در کشور عزیزمان ایران آنقدر زیاد است که موتلفه با قدمت نیم قرن فعالیت نیز نمی تواند آن را پرداخت کند، چه رسد به احزابی که فقط نامی بر کاغذ دارند.

مشروح گفتگوی خبرآنلاین با ترقی را در ادامه بخوانید.

ترقی: می‌دانستیم میرسلیم رأی نمی‌آورد | میرسلیم می‌خواست رأیش به نفع رئیسی فریز شود 

****

*حزب موتلفه در آخرین ساعات تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نامزد حزبی خود را کنار گذاشت، بعضی می گویند آیت الله نوری همدانی در تماسی که با آقای حبیبی داشت، وظیفه شرعی کرد که باید از آقای رئیسی حمایت شود، آیا این خبر صحت دارد؟

من نشنیدم چنین چیزی را که به حضرت آیت الله نوری همدانی منتسب کنند ولی این تصمیم را خود سران حزب گرفتند. سران حزب سیاست و استراتژی ارزش این بود که ما تا هنگامی که در صحنه هستیم که وفاقی روی یک فرد نباشد، اگر وفاق روی یک فرد شد روحانیت و جمنا روی یک فرد اجماع کردند، ما از نظر آنها تبعیت می کنیم.

روایت اختلاف داخلی موتلفه بر سر حمایت از میرسلیم یا رئیسی

اما هنگامی که موتلفه بیانیه داد و از آقای رئیسی اعلام حمایت کرد، خود شما در جریان نبودید.

بالاخره هنگامی که جمنا به تصمیم نهایی رسید. بعد باید راجع به این نتیجه بحث و گفتگو می شد و حزب به جمع بندی می رسید. آقای میرسلیم روز آخر تبلیغات همراه آقای رئیسی به مشهد رفت و آنها در مسیر صحبت هایی با هم داشتند. آقای میرسلیم در مشهد در مراسم آقای رئیسی حضور پیدا کرد و خود آن حضور مفهومش این بود که او به آقای رئیسی رأی می دهد. همان طور که گفتم آقای میرسلیم با آقای رئیسی صحبت کرد و استدلالش این بود که «اگر من کنار بروم جمعیتی که به من رأی می دهند رأی ارزش به ظرف آقای روحانی ریخته می شود».

چنین صحبتی را هم آقای قالیباف می کند و می گوید «رأی من سمت آقای روحانی رفت».

ترقی: می‌دانستیم میرسلیم رأی نمی‌آورد | میرسلیم می‌خواست رأیش به نفع رئیسی فریز شود 

بله، یک تحلیل همین هست. آقای میرسلیم اعتقاد بود اگر کنار برود کسانی که می درخواست کردند به او رأی دهند، به آقای رئیسی رأی نمی دادند، بر همین اساس جهت آقای رئیسی تقریبا استدلال کرده بود «من کنار نروم به نفع شماست چون این رأی فریز می شود و به سمت آقای روحانی نمی رود». بعد هم که از مشهد آمد دیگر فرصتی نشد که سران حزب با او بعد از گفتگوی تلویزیونی صحبت کنند. تبلیغات هم تقریبا از نظر قانونی در ساعاتی نهایی بود لذا در آن لحظه حزب بیانیه داد که از آقای رئیسی حمایت می کند و اختیار را هم جهت ماندن یا انصراف دادن به عهده خود آقای میرسلیم گذاشت.

اگر خود شما نامزد حزبی موتلفه بودید و یک دفعه با چنین بیانیه ای مواجه می شدید، زیربار آن می رفتید؟

به نظر من هر دو درست عمل کردند یعنی هم آقای میرسلیم که ماند، درست عمل کرد و هم حزب که خودش را از روحانیت و جمنا جدا نکرد.

روایت اختلاف داخلی موتلفه بر سر حمایت از میرسلیم یا رئیسی

یعنی اگر شما هم در اوضاع آقای میرسلیم بودید مثل او واکنش‌ها می کردید و به صورت نامزد مستقل در صحنه می ماندید؟

بله، یعنی اگر من احساس می کردم رأیم به ظرف آقای رئیسی نمی رود، طبیعتا کنار نمی رفتم. می ماندم تا آرایم به سمت آقای روحانی نرود.

اخباری که در فضای رسانه ای مطرح می شود که الان آقای میرسلیم شده است لیدر جوانان حزب موتلفه و یک دوگانگی و دودستگی در حزب موتلفه است صحت دارد؟

خیر اینها در واقع مقداری تحلیل های مغرضانه هست. ما به هر حال در حزب وارد یک فاز جدیدی از کارکرد حزبی شدیم که سابقه نداشته حزبی تمرین استقلال کند. در این دوره ما در شورای مرکزی تصمیم گرفتیم براساس فرایندی یک نفر از بدنه حزب را که می تواند رشد کرده و به صورت دموکراتیک اوج بیاید و بتواند مطرح شود جهت انتخابات ریاست جمهوری وارد عرصه مسابقه کنیم. این کار انجام شد. با بدنه صحبت و مذاکره شد. تعدادی از افراد تعیین شدند و اوج امدند و در نهایت از جمع آن افراد به آقای میرسلیم رسیدیم.

این فرایند خودش یک تمرینی جهت حزب بود که چگونه از درون شبکه استانی خود مثل حزب دموکرات و جمهوری خواه آمریکا فردی را اوج بیاورد و در انتخابات مطرح کند. دوم اینکه تمام حزب بسیج شد که بتواند برنامه ای جهت اداره کشور ارائه دهد. این هم تمرین مهمی جهت حزب بود که اگر حزبی می خواهد ادعا کند که می تواند کشور را اداره کند. طرح این مسئله جهت حزب موجب شد که تمام بدنه کارشناسی حزب همه به کار بیفتند، همه فعال و وادار به فکر شوند و این مسئله تمرین بسیار خوبی جهت حزب بود که توانست این کار را انجام دهد بنابراین تا اینجا ما یک کاری جهت تحول در حزب را توانستیم انجام دهیم.

از طرف دیگر جامعه فهمید که حزب موتلفه می تواند در این عرصه ها مستقل وارد عرصه شود، نامزد داشته باشد. نامزد حزب موتلفه به لحاظ رفتاری در مناظرات الگویی جهت طرح مباحث خوب و جدال احسن راجع به انتخابات بود. این دستاوردها مهم محسوب می شود. منتها این توصیه که آیا ولایت حزبی می تواند ارجح بر ولایت غیرحزبی باشد، یعنی تکلیفی که به لحاظ وحدت جامعه و تبعیت از روحانیت در جامعه داریم که در مرامنامه و اساسنامه آمده است آیا می توانیم آن بند از مرامنامه را از بین بردن کنیم و مستقل خودمان در این زمینه تصمیم بگیریم؟ اینجا دو نظر بود، یک نظر سنتی حاکم حزب بود که خیر تا این مرامنامه و اساسنامه را داریم باید تبعیت کنیم و یک نظر آن بود که بیاییم همین الان استقلال را داشته باشیم، آن نظر ممکن بود جوانها طرفدارش باشند چون به هر حال یک شرایط جدیدی را جهت تحزب در کشور فراهم می کرد ولی چون مغایر با اساسنامه بود در این مرحله نمی توانستیم آن را دنبال کنیم، بعد مجبور بودیم یا کنگره فوق العاده بگذاریم و آن را در اساسنامه اصلاح کنیم یا اینکه بگذاریم جهت کنگره آینده که مهرماه سال 97 برگزار می شود بنابراین این اختلاف نمی شود تلقی شود. یک فرایند رشد و کمال در حزب است که حزب باید جهت کارکرد حزبی پیدا کردن زیاد در عرصه اجتماع تکلیفش را با این بخش از مرامنامه و اساسنامه روشن کند.

آقای حبیبی جایی گفته ما دنبال لیست حزبی جهت ارائه در انتخابات مجلس هستیم. شما گفتید موتلفه در مهرماه سال 97 می خواهد مرامنامه و اساسنامه خود را عوض کردن دهد، آیا واقعا تا آخر خواهید ماند یا آخرین روز تبلیغات نظرتان را عوض کردن خواهید داد و از لیست حزبی عدول و به سمت لیست جمعی اصولگرایان می روید؟

بستگی به اصلاح اساسنامه دارد، اگر اساسنامه به گونه ای اصلاح شود که حزب می تواند مستقل از روحانیت و اصولگراها بدون توجه به لزوم وحدت در بین نیروهای انقلابی تصمیم بگیرد و نامزد معرفی کند و هزینه هایش را بپذیرد طبیعتا به همان سمت حرکت می کند ولی اینکه آیا این اصلاح در کنگره به تصویب می رسد یا خیر؟ من خیلی امیدوار نیستم که به آسانی این مسئله تصویب شود.

یعنی شاید با همان اساسنامه قبلی بمانید؟

بله، ممکن هست. چون مستقل حرکت کردن هزینه های خاص خود را دارد.

یعنی الان شاید این هزینه ها را الان بدهید ولی 20 سال دیگر نتایجش را ببینید؟

بله، منتها الان شرایطی است که تحزب هنوز جا در کشور نیفتاده است.

خوب نخستین قدم را موتلفه به عنوان یک حزب با قدمت 50 ساله بردارد، آیا برنمی دارید؟

بله، ما همین کار را در انتخابات کردیم اگر بیانیه حزب نبود که از آقای رئیسی حمایت می کند، همه می آمدند می گفتند کل آرای آقای میرسلیم همان آرای طرفدارهای موتلفه است در حالیکه آن بیانیه گفت اصلا نامزد موتلفه آقای رئیسی است یعنی خودش را از ائتلاف جدا نکرد.

این باعث بی اعتمادی جامعه به موتلفه نمی شود یعنی اول شعار حرکت حزبی می دهید ولی در لحظه آخر عقب نشینی می کنید؟

خیر، ما در واقع می دانستیم نامزد حزبی ما رأی نمی آورد، اصل این بود که کارکرد حزبی را به جامعه نشان دهیم و به نشانه مان هم رسیدیم یعنی هم حزب را در این زمینه فعال کردیم و هم توانستیم نظر های حزب را در مناظرات مطرح و راه حل ها و برنامه های مان را ارائه کنیم و هم جمع جدیدی را که ممکن است اینها در انتخابات شرکت کنند به صحنه بیاوریم بنابراین کارکردهای خوبی بود.

اگر اساسنامه شما عوض کردن نکند، جوانان حزب از موتلفه ناامید نمی شوند، بالاخره جوانان نسل آینده حزب هستند؟

اعضای حزب باید تابع اساسنامه و مرامنامه حزب باشند که اکثریت آن را تأیید می کند، اگر قرار باشد یک عضوی اساسنامه را قبول نداشته باشد یا نظر اکثریت را نپذیرد عضو نیست. جوانها باید فعالیت کنند و نظر های ارزش را مطرح کنند این میدان باز است که جوان ها بیایند نظر های خود را مطرح کنند و نقاط ضعف و قوت تصمیم گیری را تبیین کنند تا بالاخره حزب مجموعه بدنه اش در کنگره برسد.

واژه های کلیدی: انتخابات | انتخابات مجلس | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs