زمستان بازار توافق روسیه میلیون آمریکا

زمستان: بازار توافق روسیه میلیون آمریکا اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

آلودگی هوای پایتخت دگر بار از مرز هشدار گذشت و شرایط را جهت شهروندان با بحران روبرو ساخت. به منظور برطرف کردن این معضل بایستی نگاهی کارشناسانه و بلندمدت داشت ت

نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

عبارات مهم : ایران

آلودگی هوای پایتخت دگر بار از مرز هشدار گذشت و شرایط را جهت شهروندان با بحران روبرو ساخت. به منظور برطرف کردن این معضل بایستی نگاهی کارشناسانه و بلندمدت داشت تا بتوان به صورت ریشه ای این مسئله را حل کرد و اینگونه از هوایی سالم و با کیفیت برخوردار شد.

نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

پیشرفت فناوری و شکل گیری فناوری های نوین زندگی بشر را با تحول های اساسی روبرو ساخت و این امر باعث شکل گیری تغییرهای اقلیمی و ترساندن محیط زیست شده است است که آلودگی جَوی یکی از پیامدهای آن به شمار می رود. بسیاری از کشورهای صنعتی در سده پیش با درک ضررهای غیرقابل جبران آلودگی هوا و تخریب محیط زیست با انجام دادن پژوهش ها و برنامه ریزی های متفاوت درصدد کنترل این معضل بر آمدند تا اینگونه به راه حلی جهت برون رفت از این مهم دست یابند ولی زیاد کشورهای در حال توسعه اهمیت این عنوان را درک نکردند و اینگونه آلودگی هوا در بعضی نقاط زمین به شرایط نامطلوبی رسید.

ایران نیز در کنار دیگر کشورها جهت مبارزه با این پدیده انسانی به ارایه برنامه ریزی ها و راه حل های گوناگونی اقدام کرده است لیکن همگان بر تاثیر زیان بار بودن آلاینده های هوا و ضرورت کاستن از آن پی برده اند. پایتخت کشور عزیزمان ایران و بسیاری از شهرهای بزرگ صنعتی سالیان متمادی است که با این معضل درگیر هستند و این مسئله با شروع فصل پاییز و زمستان بیش از پیش احساس می شود و سلامت شهروندان را با خطرهای جدی روبرو می سازد. موضوعی که بخشی از آن به وارونگی هوا در فصل سرما و بخشی دیگر به عوامل انسانی باز می گردد که آگاهانه و ناآگاهانه به وخیم تر شدن اوضاع دامن می زنند.

آلودگی هوای پایتخت دگر بار از مرز هشدار گذشت و شرایط را جهت شهروندان با بحران روبرو ساخت. به منظور برطرف کردن این معضل بایستی نگاهی کارشناسانه و بلندمدت داشت ت

«حسن احمدی» استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران (گروه کشاورزی و منابع طبیعی)، کارشناس محیط زیست و نماینده قاره آسیا و کشور عزیزمان ایران در کمیته علم و تکنولوژی بیابان زدایی شرکت ملل متحد(UNCCD) اعتقاد است که با زیاد کردن همکاری های مردمی و ایجاد هماهنگی میان دستگاه های متفاوت می توان به مقابله با آلودگی هوا پرداخت. در ادامه نظرات وی را مرور می کنیم.

** عوامل گسترش آلاینده های مضر

حجم بالای جمعیت و تردد انبوه مردم در کلانشهرها را بااهمیت ترین عامل ایجاد و گسترش آلاینده های مضر هست. در پایتخت به علت موقعیت جغرافیایی موجود و ایجاد پدیده وارونگی، هوای گرم و آلوده به درستی تهویه نمی شود. با توجه به اینکه 85 درصد کل آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران مربوط به ماشین و موتور سیکلت ها هست، ارایه راهکاری اساسی در زمینه سوخت منابع متحرک مهم به نظر می رسد. بنابراین باید خودروهای پاک جایگزین خودروهای با آلایندگی اوج شوند و سوخت یورو 5 و 6 در جایگاه های سوخت عرضه شود با این وجود هنوز در بسیاری از شهرهای کشور بنزین یورو 4 نیز وجود ندارد.

نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

** کشور عزیزمان ایران دارنده رتبه 33 در زمینه آلودگی هوا در جهان

بر پایه گزارش شرکت جهانی بهداشت(WHO) در 2016 میلادی، 40 کشور در فهرست آلوده ترین کشورها قرار گرفته اند ولی به علت اینکه این کشورها با اختلافی یک درصدی کنار هم چیده شده است اند، نمی توان آلوده ترین را از میان آنها گزینش کرد، کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز در این رتبه بندی تنها یک واحد با یکدیگر اختلاف دارند. با توجه به آخرین رده بندی آلودگی هوا، کشور عزیزمان ایران در رده 33 قرار گرفته است و نسبت به 32 کشور آسیایی و آفریقایی دیگر کیفیت هوای بهتری دارد. اگر چه در ظاهر کشورمان از نظر ذرات معلق کوچک تر از 2.5 میکرون از رتبه قابل قبول تری نسبت به کشورهای دیگر این فهرست بهره می برد ولی باید به این توصیه توجه داشت، میزان توسعه یافتگی و پیشرفت صنعت در این 40 کشور با یکدیگر متفاوت هست. به عنوان نمونه آلوده ترین کشورهای این رده بندی در منطقه های بیابانی قرار گرفته اند و به عارضه طبیعی گرد و غبار دچار هستند.

نخستین عامل آلودگی شدید شهری گازهایی هستند که از اگزوز وسایل حمل و نقل عمومی خارج می شوند. بنابراین راهکارهایی که دیگر کشورها جهت مقابله با این پدیده دنیای مدرن و ماشینی به کار برده اند، می تواند به عنوان تجربه ای که پیش از این آزموده شده، در برطرف آلودگی هوا موثر باشد و تنفس بی دغدغه را جهت ساکنان کلانشهرها فراهم آورد. از طرفی، کارشناسان و مجمع های زیست محیطی در عرصه های جهانی به این نتیجه رسیده اند که در پیش گرفتن راه های موثر حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی امری اجتناب ناپذیر و حیاتی هست. آنان رمز و کلید مهم موفقیت در تثبیت اقلیم زمین را کم کردن مصرف سوخت های فسیلی می دانند.

آلودگی هوای پایتخت دگر بار از مرز هشدار گذشت و شرایط را جهت شهروندان با بحران روبرو ساخت. به منظور برطرف کردن این معضل بایستی نگاهی کارشناسانه و بلندمدت داشت ت

** کم کردن آلودگی در کلانشهرهای کشور عزیزمان ایران و اقدام های مربوطه

تعطیلی مدرسه ها، کارخانه ها، برقراری طرح های زوج و فرد و فراهم کردن وسایل حمل و نقل عمومی تنها راهکار مقابله با آلودگی هوا در کشور عزیزمان ایران است ولی وسایل حمل و نقل عمومی با توجه به جمعیت اوج و کمبود این وسایل، نقش کمرنگی در کم کردن آلودگی هوا ایفا می کنند. اصلاح این اوضاع به برنامه ریزی و راهکارهای بلند مدت نیاز دارد لیکن راهکارهای کنونی به صورت مقطعی و موقت موثر هستند و نباید به امید وزیدن باد و بارش باران این معضل را به حال خود رها کرد.

نفس پایتخت کشور عزیزمان ایران به شماره افتاد

برای کنترل و ریشه کنی آلودگی هوای تهران، وجود اراده ملی در سطح مقام های کشور به خاص مسوولان مربوطه امری مهم هست. آنان باید با پرداختن به تنها راه حل خروج از بحران آلودگی هوای پایتخت هر چه سریع تر طرح تفصیلی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را اصلاح و تبدیل ساختمان های کم واحد به ساختمان های بلند و پر واحد را ممنوع کنند و به جمع آوری منابع متحرک مشمول بر خودروها و موتورسیکلت های آلوده کننده که منشا 80 در صد از آلودگی هوا هستند، بپردازند. پیرو این اقدام ها می توان خطوط مترو را زیاد کردن داد و با هواپیماهای کوچک بر فراز آسمان شهر تردد کرد. حتی می توان با ساختن فرهنگ و استفاده صحیح از خودروهای شخصی استفاده از آنها را محدود ساخت و فرهنگ تردد با دوچرخه را گسترش داد. خارج کردن صنایع آلاینده از محدوده شهری، از رده خارج کردن خودروهای قدیمی و فرسوده با حفظ حقوق صاحبان آنها می تواند در ایجاد هوای پاک کمک کند.

** تاثیر آلودگی هوا بر روی سلامت شهروندان

آلودگی هوا را در شدت یافتن کم کردن تحمل و زیاد کردن خشونت شهروندان موثر هست. در فصل تابستان و زمستان گازهایی که از اگزوز خودروها انتشار می یابند(منوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، سرب، بنزن، ذرات گرد و غباری که از خودروها روی آسفالت را می پوشانند) همراه با آلاینده هایی که از رسوب های بخش صنعتی تولید می شوند به شدت سلامت عمومی را به خطر می اندازند. کودکان، سالمندان، بیماران قلبی، بیماران تنفسی و زنان باردار بیش از دیگران در برابر آسیب قرار دارند، بنابراین در روزهایی که سطح مواد آلاینده هوا از استاندارد بالاتر می رود، باید از تردد در مرکزهای شهری خودداری کنند. در وقت آلودگی هوا، افراد زودرنج تر، پرخاشگر، عصبانی و کم تحمل می شوند و خیلی سریعتر به استرس ها، تصویر العمل و حساسیت نشان می دهند.

** نقش مردم در کم کردن آلودگی هوا

این امر را باید در میزان همکاری و مسوولیت پذیری قشرهای متفاوت مردم جست وجو کرد. بنابراین شایسته است با سرلوحه قرار دادن اصل 50 قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه همگانی قلمداد می کند، نسبت به ایفای نقش خود در این باره، حساسیت وی‍‍‍ژه ای داشته باشیم. باید توجه داشت یک فرد می تواند نقش منفی و مثبت در آلودگی هوا داشته باشد؛ به عنوان مثال خودروهای تک سرنشین به روند زیاد کردن آلودگی هوا دامن می زنند ولی افرادی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند در مسیر کم کردن این معضل گام بر می دارند. غفلت از نقش همکاری مردمی در حل بحران آلودگی هوا و نبود عرصه ای جهت نقش آفرینی و همکاری های مردمی خلاء چشمگیری ایجاد می کند.

** تاثیر رسانه ها در کم کردن آلایندگی هوا

اهمیت روز افزون عنوان استفاده از منابع تجدید پذیر و روند رو به زیاد کردن آلاینده های زیست محیطی، مسوولان امر را بر آن داشت تا به بسیج افکار عمومی و قشرهای متفاوت جامعه نسبت به داشتن هوای پاک بپردازند لیکن راهکار مهم کم کردن آلودگی هوا، همکاری مردمی و همکاری میان نهادهای متفاوت دولتی و غیر دولتی محسوب می شود و سهم رسانه ها در این امر بسیار زیاد هست. استفاده از رسانه ها، انجام دادن فعالیت شرکت یافته جهت آموزش، زیاد کردن دانش راجع به تهدیدهای منابع آلوده کننده هوا و ایجاد آگاهی از اجرای قانون های مبارزه با این معضل، موضوعی پر اهمیت به شمار می رود. در این راستا، رسانه ها یکی از نخستین ابزارها جهت برقراری عوض کردن هستند. از طرفی باید به کودکان آموزش داد که استفاده از وسایل نقلیه همگانی، دوچرخه و پیاده روی یکی از راه های مناسب جهت برخورداری از هوای پاک است.

** فعالیت های موثر در ساختن فرهنگ و زیاد کردن همکاری همگانی در کم کردن آلودگی هوا

بیشترین سرمایه گذاری باید جهت ارتقای فرهنگ کشور صورت گیرد و انتظار می رود آموزش و پرورش درس هایی را به عنوان آلودگی هوا و مسایل زیست محیطی تخصیص داده شده است دهد. امید است تا با ساختن فرهنگ و همکاری تمامی ارگان ها بتوان کشوری با هوای پاک، عاری از آلودگی و با شاخص های بالای سطح زندگی داشت.

گاهی افراد ناگزیر به استفاده از خودروی شخصی هستند ولی تردد غیر مهم در سطح شهرهای بزرگ در صورتی که زیرساخت حمل ونقل عمومی فراهم باشد، تنها با حس راحت طلبی و خودخواهی قابل توجیه هست. بنابراین اگر قرار باشد مسئله ناشی از آلودگی های تحمیلی از بین بردن شود باید وسایل حمل و نقل عمومی توسعه یابند و زیرساخت استفاده از آن فراهم شود. به عنوان نمونه میزان پوشش این وسایل در سطح شهر بایستی به گونه ای باشد که دسترسی ساده و رفاه شهروندان را فراهم آورد. جهت دستیابی به این مهم، نخست باید آسیب های موجود شناسایی و سپس با استفاده از روش های مختلف، فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نهادینه شود.

واژه های کلیدی: ایران | همکاری | آلودگی | آلاینده | استفاده | آلودگی هوا | سلامت عمومی | هوای پایتخت | حمل و نقل عمومی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs